Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Este van már, sietnek az esték álnokul, mint a tolvaj öregség mely lábhegyen közeledik, halkan, míg egyszer csak ugrik egyet, s itt van!

Babits Mihály


A fiatalság a főfogás, az öregkor a desszert.


How I met your mother

  
Cégünkről

A Grandterra 2000 kft. fő profilja a házi idős- és beteggondozás. Komoly tapasztalattal rendelkezünk e területeken, alapítványoknál, kórházakban és magánszemélyeknél látunk el gondozási feladatokat. Különös hangsúlyt fektetünk arra, hogy csak olyan szakápolókat, intenzíves nővéreket, gyógytornászokat és pszichológusokat alkalmazzunk, akik személyes küldetésüknek tekintik az idősek, betegek házi gondozását. Munkatársaink folyamatos utánképzéseken vesznek részt, hogy mindig naprakészek legyenek mind az újonnan alkalmazott ápolási módszerek és eszközök, mind pedig az alternatív gyógymódok területén.
Jó kapcsolatot ápolunk több kórházzal, partnercéggel, így gondozottaink különleges kéréseit is igyekszünk teljesíteni. Kérjük tekintse meg az általunk, és partnereink által kínált szolgáltatásokat.

 

Jogi nyilatkozat:

Tájékoztató a házi segítségnyújtás és idősotthoni ellátás igénybevételével kapcsolatos gondozási szükséglet vizsgálatával kapcsolatos lényeges szabályokról

A gondázás szükségességének szabályozását az egészségügyi és szociális tárgyú törvények módosításáról szóló 2010. évi LXXXIX. tv. és a gondozási szükséglet vizsgálatához kapcsolódó módosításait rendező 229/2010 (VII.16.) Kormányrendelet tartalmazza.

A gondozási szükséglet két szakterületet ölel fel: a házi segítségnyújtást és az idősotthoni ellátást.

A házi segítségnyújtást a helyi önkormányzatnál lehet igényelni. A kérelem benyújtását követően a gondozási szükséglet szakértői vizsgálatát az illetékes jegyző vagy szociális intézményvezető végzi el a fent hivatkozott jogszabályok alapján.

A házi segítségnyújtás keretében a napi gondozási szükséglet mértéke legfeljebb 4 óra időtartam lehet. Ha a gondozási szükséglet a napi 4 órát meghaladja, akkor az eljárás vezetője tájékoztatja az igénylőt a bentlakásos intézményi ellátás lehetőségéről, de ebben az igénylő ebben az esetben is a házi segítségnyújtást az intézményi elhelyezés megkezdésének időpontjáig csupán napi 4 órában veheti igénybe.

Az idősotthoni ellátás iránti kérelemnél a szükséges vizsgálatot az idősotthon intézmény vezetője végzi el. Beutaló határozat esetében a beutaló szerv kezdeményezi az elhelyezést az intézményvezetőnél, még a határozat meghozatala előtt. Az idősotthoni ellátás feltétele, hogy az a napi 4 órát meghaladó gondozási szükséglet megállapítása esetén nyújtható.

A hivatkozott jogszabályi módosítás alapján lényeges változás, hogy 2010. augusztus 17.-től már nem működnek a jegyzői gondozási szükségletet vizsgáló szakértői bizottságok, továbbá nincs lehetőség arra sem, hogy az intézményvezető legfeljebb 3 hónapig házi segítségnyújtást, valamint idősotthoni ellátást gondozási szükséglet vizsgálata nélkül biztosítson.

A törvénymódosítással összefüggésben lépett hatályba a személyes gondoskodás igénybevételével kapcsolatos eljárásokban közreműködő szakértőkre, szakértői szervekre vonatkozó, részletes szabályokról szóló 340/2007 (XII.15.) Kormányrendelet és az Országos Rehabilitációs és Szakértői Intézetről és annak eljárásainak részletes szabályairól szóló 213/2007. (VIII.7.) Kormányrendelet módosítása is, mégpedig az egyes szociális tárgyú kormányrendeletek módosításáról szóló, 229/2010. (VIII.16.) Kormányrendelet.

A gondozási szükséglet vizsgálatát a szolgáltató intézmény vezetője végzi. Amennyiben önkormányzat, vagy társulás a házi segítségnyújtást szakfeladatként nyújtja, akkor a szolgáltatást igénylő személy lakóhelye, tartózkodási helye szerint illetékes települési önkormányzat jegyzője a személyes gondoskodásban közreműködő szakképzett szociális gondozót, vagy vezető gondozót kér föl szakértőnek.

Ha a gondozási szükséglet vizsgálatát igénylő személy a vizsgálat eredményét vitatja, ennek felülvizsgálatát az ellátási kérelemről szóló döntésnek a felülvizsgálata során, egyéb esetben a szociális szolgáltatás iránti kérelemről szóló döntés meghozatalát megelőzően az intézmény fenntartójánál kérheti.

Ha a településen nincs olyan szolgáltató, vagy intézmény, amely házi segítségnyújtást biztosít, akkor a szolgáltatást igénylő személy, illetve törvényes képviselője kérheti a gondozási szükséglet megállapítását a jegyzőnél. ha ebben az esetben vitatja az igénylő a vizsgálat eredményét, akkor a felülvizsgálatot is a jegyzőnél kezdeményezheti, mégpedig a gondozási szükségletről kiállított igazolás kézhezvételét követő 8 napon belül.


A gondozási szükségletről mindenféleképpen igazolást kell kiállítani, melynek nincs időbeli érvényessége. Az igazolás kiállításától számított 1 éven belül a gondozási szükséglet vizsgálatát csak akkor kell elvégezni, ha a benyújtott iratokból megállapítható, hogy a szolgáltatást igénylő személy gondozási szükségletében, vagy ezen szükségletet megalapozó egyéb körülményeiben lényeges változás következett be.